Tot ceea ce eşti, eşti pentru că tu alegi să fii astfel
Dacă la un moment dat, eşti înfricoşat, asta se întâmplă pentru că alegi să‑ţi fie frică.
Dacă eşti bucuros, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti supărat, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti supărat, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti hărţuit, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti iubit, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti ignorat, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti ajutat, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti jignit, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă eşti înţelept, eşti aşa pentru că alegi să fii.
Dacă te simţi nedreptăţit, este aşa pentru că alegi să fii.
Lista poate continua la nesfârşit.
De fapt, … chiar continuă.
Înţelege că A Fi este o STARE în care se află cineva – nu o acţiune pe care o face.
Nu poţi să faci „fericit”, poţi doar să fii “fericit” – în funcţie de ce anume hotărăşti să fii.
Nu poţi să faci „trist”.
Nu poţi să faci „fricos”.
Nu poţi să faci „nedreptăţit” sau „jignit” sau „supărat”.
Poţi doar să fii astfel.
Oare ce te determină să fii toate acestea? Mulţi oameni cred că motivul se află în ceea ce se întâmplă în jurul lor; că totul este determinat de ceea ce face cineva sau altceva.
Nu e câtuşi de puţin aşa!
Decizia ta în privinţa a ce anume face altcineva, determină această stare. E vorba de alegerea pe care o faci.
Situaţia e foarte complexă, deoarece problema este următoarea: atât de multe dintre alegerile tale sunt făcute, acum, în mod automat şi se bazează atât de mult pe experienţa anterioară, încât ţi se pare că nu tu le controlezi. Astfel, ţi se pare că acţiunile celorlalţi, sau experienţele exterioare ţie sunt cele care induc în tine, asemenea reacţii.
Adevărul este că tu alegi să fii în starea în care te găseşti. Singura diferenţă dintre tine şi cei care sunt maeştri în a‑şi controla viaţa, este că Maeştri aleg în mod diferit.
Ideea care reiese de aici este că starea de A Fi este ceva ales şi nu indus. Tu ai ales să fii ceea ce dorești. De ce ai ales astfel, e o cu totul altă chestiune – şi poate constitui subiectul unei alte cărţi. Dar ştiu un lucru sigur: alegerea nu s‑a făcut cu forţa. Adesea, alegerile pot părea impuse cu forţa, dar nu sunt niciodată aşa.
Tu poţi produce o stare de A Fi, pur şi simplu, selectând una. Şi poţi face acest lucru oricând, oriunde.
O stare de A Fi este un sentiment, nu o acţiune. Totuşi, tu poţi hotărî să simţi într‑un anumit fel. Adică, ai puterea de a decide cum te vei simţi şi cum te simţi chiar acum.
Acesta este marele secret al existenţei umane. Acesta este marele dar, marele instrument. Folosind acest instrument, întregul Univers ţi se deschide – şi ţi se dă absolut toată libertatea ca să fii şi să trăieşti experienţa lui Cine Eşti Tu cu Adevărat.
Acesta este Adevărul, Adevărul care te va elibera.
Fragment din CEI CE ADUC LUMINA de Neale Donald Walsch, publicata de Editura For You
Buna ziua.
Da,are dreptate.Totul este chestie de intelegere a modului cum are loc existenta noastra si cum ni se desfasoara viata.Daca constientizezi ca traim in circumstante create in trecut si deci starea de a fi este determinata de acele intamplari trecute,atunci poti si trebuie sa ai capacitatea de a alege cum vrei sa te simti.
Mie personal mi-a trebuit destul de mult si sa citesc si mai mult ca sa inteleg,da sa INTELEG,ce se inatampla cu starile mele de a fi.Pentru ca in acelasi timp am inteles si ca este la discretia mea sa ma simt bine,indiferent de ce situatii sunt in jurul meu.
Va doresc fiecaruia sa ajungeti la intelegere.Este chestie de intelegere cum simti ca-ti este viata.
Sa auzim de bine,Sefora
,
Da, avem libertatea de a alege!
E foarte adevarat ce spune dl Walsch si multi stim acest lucru dar fff putini,din pacate,il si punem in practica.Da,totul depinde de noi,doar noi ne alegem calea.
Sunt atat de minunate toate articolele voastre si chiar ma ajuta sa-mi …amintesc ce e bine si ce e rau .
Va multumesc si Dumnezeu sa va binecuvanteze pt tot ceea ce faceti pt noi.
Da, sunt de acord cu Sefora, dar ma preocupa o intrebare: am avut candva o colega de birou la SARO Targoviste cu acest nume minunat, oare ea este? As vrea sa stiu mai multe despre tine, daca vrei sa-mi dai un indiciu, nu pot decat sa-ti multumesc; e alegerea ta pe care o respect.
Numai bine si sa avem multe dialoguri interesante!
Nu conteaza cati sunt cei ce pun in practica ci ,pentru fiecare conteaza ce pune el in practica.Altfel spus,mult mai mult serveste cand il elimin pe „noi” si imi acord toata atentia spre mine.Revin asupra importantei „formarii” in primul si in primul rand a unor circumstante propice trezirii personale,care depind numai si numai de persoana in cauza.Doar apoi aportul adus celorlati este eficient pe cai nevazute ochilor fizici si este cel cu adevarat real.Daca stau sa ma ingrijorez mereu de cum procedeaza ceilalti,raman in aceeasi bezna,orbecaind impreuna.Nimeni n-o poate face pentru altul,dar vazandu-si fiecare de „facerea” lui…fata lumii se schimba cu fiecare in parte.Daca vreau sa traiesc intr-o lume schimbata intru armonie,singurul lucru pe care-l pot face e sa schimb in viata mea vechiul mod de a trai conflictual,pretentios,nemultumit,invidios,concurent,manios,controlor,comparativ etc. la…armonios,acceptand manifestarea celorlalti asa cum este.”Daca esti neancrezator in ce si cum procedeaza altii,esti asa pentru ca alegi sa fii” si plin de neancredere fiind,nu mai incape increderea in sine-principalul „ingredient” al schimbarii.
Pentru Elena.
Buna ziua.Da sunt acea Sefora care a lucrat la Saro Targoviste.
Incerc sa-mi amintesc ce Elene am avut colege si nu stiu daca imi dau seama despre cine poate fi vorba.O stiu pe Elena Hutan,dar intre noi o cunosc drept Lili…A mai existat o Elena,daca nu gresec,dar candva a fost nevoita sa se mute la Rm , Valcea.
Ori care dintre Elenele,foste colege ale mele esti,poti sa-mi scrii pe adresa de e-mail: sefora14@gmail.com
Ma bucur sa auzim una de alta,oricare ai fi,Sefora
Razvan imi cer scuze ca m-am folosit de File de Lumina ca sa raspund Elenei.Multumesc!
Parerea mea e ca liberul arbitru nu este cel care credem noi ca este. De exemplu …. cand cineva are o afectiune, o stare de sanatate subreda, unii „maestri” (la noi in tara sunt foarte multi cu aceasta titulatura) spun cu un aer cunoscator „ar trebui sa aleaga, pur si simplu, sa se faca bine”. De parca ar alege un tricou sau o pizza. Daca e asa de usor, daca avem liber arbitru, de ce nu materializam aceste alegeri in viata noastra? Unii or sa spuna ” pentru ca la boli si afectiuni, e vorba de altceva… karma, lectii de viata, invataturi, poate chiar pedepse (!!!!?)” .
Mda, se poate si asta, DAR se poate si ca partea din noi care face alegerile nu este cea care credem noi ca este. Poate fi acea parte din noi care vede intregul tablou, care are o perspectiva generala asupra vietii noastre si care intelege ca aici, pe Pamant, trecem prin niste experiente in cadrul unor parametri cu care AM FOST DE ACORD INAINTE SA NE INTRUPAM. Acea parte ingereasca din noi care STIE cu adevarat ce alegeri importante face in viata aceasta. Exact ca in parabola „Ingerul” postata pe 3 august.
Liber arbitru constient avem. Cand alegem o camasa in carouri in loc de una in dungi. Si suntem mandri ca am ales noi ! Exact ce am vrut ! Hehe ! Dar liberul arbitru din subconstient alege experientele transformatoare in viata noastra. Unele ne sunt pe plac, altele nu. Dar toate sunt spre folosul nostru.
Eu aleg sa va respect si sa va imbratisez cu drag, pe toti !
Namaste !
Am avut liber arbitru,dar l-am pierdut pentru ca am dat totul „in mainile mintii”.Trezirea actuala da posibilitatea din nou, revenirii liberului arbitru (cand il ai cu adevarat,nimic ,nici o experienta din viata nu poate aduce neplacere,tristete,suferinta-alegi si manifesti complet constient).
Bine Simtit , Bine Gandit , Bine Exprimat …..Bine ar fi de Urmat. Multumesc Neale.